Czym jest ekologia?

Czym jest ekologia?

Często słyszymy, że coś jest ekologiczne lub nie. Ale co to właściwie oznacza? Żyjemy w świecie, który jest całością, świat przyrody i ludzi oddziałuje na siebie w różny sposób, mniej lub bardziej widoczny.

Nauka, która bada te zależności między różnymi organizmami i wpływem środowiska, który je otacza nazywana jest ekologią. Natomiast w ujęciach potocznych nazwa „eko” kojarzy się z nieszkodzeniem. Czy to ekologiczne działania, a więc nieszkodzące środowisku, czy żywność „eko” służąca zdrowiu. Powszechnie tak jest rozumiana ochrona środowiska, mówimy że jest „eko”. Wszystko co jest ekologiczne ma pozytywny wydźwięk i jest bardzo na czasie. Sama nauka nie jest niczym nowym, ale jest nazwanie, a teraz potoczne używanie to zjawisko początkujące.

Czy jednostka może wpływać na środowisko?

Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę, że jego działania są tak samo istotne jak przedsięwzięcia globalne. Jest elementem większej układanki, jak w puzzlach. To czy będziemy bardziej świadomie podchodzili do działań „ekologicznych” w rozumieniu ochrony środowiska, odczujemy za kilka bądź kilkanaście lat, a na pewno skutki będą dotyczyć naszych dzieci i wnuków. Idąc na zakupy zabierajmy ze sobą torby ekologiczne, a w ten sposób zadbamy o mniejsze wysypiska śmieci i procesy z tym związane.

Ziemia nie jest naszą własnością, powinniśmy traktować ją jakby była nam wypożyczona i należy oddać następnym pokoleniom w jak najlepszym stanie. Należy patrzeć przyszłościowo i szeroko na problem ochrony środowiska i ekologii.

Co mogę zrobić, aby bezpośrednio wpływać na ekologię?

Wspomniane wyżej torby ekologiczne są świetnym rozwiązaniem, bo przecież zakupy są nieodzownym elementem naszego życia. Tony towarów przewijają się ze sklepu do naszych domów. Jeżeli wykorzystujemy do tego torebki jednorazowe, dokładamy cegiełkę do zaśmieconej Ziemi. A torby z materiałów, które można wyprać, albo poddać szybkiemu recyklingowi, służą nam przez wiele miesięcy, a nawet lat. Są ponadto bardziej estetyczne i przyciągają uwagę, a w dodatku są trendy. Ekologia na szczęście dla nas i naszej planety zaczyna być modna. Zanim cokolwiek kupimy zastanówmy się czy faktycznie tego potrzebujemy. Konsumpcjonizm napędza gospodarkę, ale również wzmaga problemy klimatyczne.

Człowiek jako jednostka może wiele i każdy powinien zacząć działania na rzecz ochrony środowiska w sowim domu. Segregować śmieci, zakupy nosić w torbach ekologicznych, zużywać mniej wody i prądu. Małe kroki staną się milowymi, gdy spojrzymy na milion takich jednostek.

Leave a comment

1 Comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *