Czym właściwie jest ta „moda”?

Czym właściwie jest ta „moda”?

Nieżyjący już brytyjski projektant mody Alexander McQueen powiedział kiedyś, że: moda nie powinna być więzieniem, a formą ucieczki. Czy rzeczywiście tak jest? Czym właściwie jest moda w dzisiejszym świecie?

Coś, co nas łączy

Chociaż każdy z nas wiedzie odmienne życie, ma różne obowiązki i różne zadania do wykonania, są pewne elementy, które są wspólne dla nas wszystkich. Jednym z nich jest fakt, że każdego dnia rano (lub jeśli jesteśmy wystarczająco zapobiegliwi – wieczorem dnia poprzedniego) otwieramy szafę i zastanawiamy się, w co się ubrać. Jest to jeden z aspektów mody, z którym każdy z nas musi się zmierzyć i jakoś tę kwestię rozwiązać. Wbrew może już trochę przedawnionemu stereotypowi, ten „problem” nie dotyczy tylko kobiet; choć, fakt, mężczyźni mogą mieć w tej kwestii nieco ułatwione zadanie.

Czym jest moda?

Pytanie: czym jest moda nie jest bynajmniej nowym zagadnieniem. Szeroko pojmowaną i różnorodnie rozumianą modą zajmuje się obecnie wiele osób. I wbrew stereotypom nie są to jedynie kreatorzy i projektanci – o modzie pisał już niemiecki socjolog Georg Simmel, żyjący na przełomie XIX i XX wieku a kilka lat temu mogliśmy również usłyszeć o socjologii mody – kierunku, powstałym na Wyższej Szkole Humanistycznej w Szczecinie. Jednak czym innym jest zajmowanie się modą profesjonalnie a czym innym – choć nie mniej, a z perspektywy naszego codziennego życia, może nawet bardziej istotnym – „praktykowanie” mody na co dzień. Moda może odgrywać różne role, w zależności od tego, jaką wagę się do niej przywiązujemy: może pomagać nam wyrażać siebie lub być sposobem na dopasowanie się do środowiska, w jakim żyjemy.

Moda jako wyrażanie siebie

Pacyfa, czaszki, koszulki z najróżniejszymi napisami, dodatki – w dzisiejszym świecie mamy niezliczone możliwości wyrażania siebie poprze nasz wygląd; poprzez to, co nosimy czy co kupujemy; choć oczywiście nie każdy taki sposób jest społecznie akceptowany. Podobnie zresztą z naszym zachowaniem – możemy podążać za panującymi trendami lub wprost przeciwnie – opierać się modzie na dane zachowanie. W kontekście mody jako wyrażania siebie, ciekawym fenomenem może być kupowanie ubrań, kosmetyków lub innych produktów tworzonych przez aktorów, youtuberów czy piosenkarzy. Można to interpretować jako wsparcie lub pokazywanie przywiązania do danej sławnej osoby – i tak np. fani Lady Gagi mogą kupować jej perfumy a fani Rihanny jej kosmetyki.

Moda jako dopasowanie

„Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak, jak one” – to przysłowie dość dobrze oddaje sens wykorzystywania mody jako narzędzia do dostosowania się. Inaczej ubierzemy się do pracy a inaczej na wieczór w operze; w obydwu przypadkach wybierzemy odpowiednie i pasujące do sytuacji ubrania. Jednak ten aspekt mody ma jeszcze głębszy sens – kiedy obracamy się w środowisku, gdzie każdy lub prawie każdy ma coś – ubranie danej marki, konkretny model auta czy zegarka – lub zachowuje się w określony sposób, większość z nas odczuwa presję, żeby również taką rzecz posiadać oraz by tak się zachowywać. To, czy ulegniemy tej presji czy nie, jest odrębną kwestią, jednak jest to sposób, w jaki moda pomaga nam dostosować się do środowiska. Lub być może to właśnie powszechnie panująca na coś moda wymusza na nas to dostosowanie?

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *