Jak finansować działalność biznesową?

Jak finansować działalność biznesową?

Biznes to bardzo odpowiedzialne zadanie, szczególnie dla osób, które chcą się z tego utrzymywać. Każdy etap jest bardzo ważny, zarówno początki, jak i kolejne lata rozwoju. Jednak bardzo wiele osób nie wie, skąd mają wziąć środki na założenie biznesu, szczególnie, jeśli okazuje się, że będzie on bardzo kosztowny.

Nie zawsze oszczędności wystarczą, ponieważ są biznesy, które już na starcie potrzebują nawet 50 tysięcy złotych. Aby je uzyskać, można skorzystać z kilku dostępnych źródeł, mianowicie kredytu bankowego, dotacji unijnych, czy zysków z inwestycji. Jeśli chodzi o kredyt bankowy, to są specjalne fundusze, właśnie na działalność gospodarczą. Niestety bardzo często bank potrzebuje poświadczenia, że firma działa już przynajmniej 3 miesiące, aby mieć minimalne zabezpieczenie.

Osoby, które dopiero chcą założyć biznes, muszą posiłkować się kredytem gotówkowym, który trzeba spłacać razem z odsetkami. W niektórych przypadkach nie będzie to opłacalne, dlatego można wnioskować o dotację unijną. Część środków przeznaczają na ten cel urzędy pracy, a część organizacja unijne, w zależności od biznesplanu oraz wykazanego we wniosku celu. Zazwyczaj kwoty do 20 tysięcy można otrzymać z Urzędu Pracy, natomiast wyższe sumy daje Unia Europejska, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Zaletą jest to, że dotacja jest bezzwrotna lub posiada minimalne oprocentowanie.

Prywatne finansowanie biznesu

Biznes można sfinansować również prywatnie, posiadając oszczędności lub też aktywa finansowe. Osoby przedsiębiorcze bardzo wcześnie interesują się możliwościami inwestowania, dlatego zyski z różnych źródeł mogą ogromnie się przydać podczas zakładania biznesu. Mogą to być zyski z giełdy, profity z funduszy inwestycyjnych, czy ze sprzedaży wartościowych aktywów. Czasami wynajem nieruchomości jest na tyle opłacalny, iż za uzyskane pieniądze także można założyć własną firmę. W ostateczności można wyjechać za granicę na krótki czas i w ten sposób zdobyć potrzebne fundusze. Osoby, które potrzebują pieniądze, ponieważ zmusza ich do tego sytuacja finansowa, mogą pożyczyć je od znajomych czy rodziny. Nie trzeba mieć od razu całej gotówki, ponieważ najpierw zdobywa się finanse na najważniejsze aspekty, aby biznes zaczął działać, a dopiero potem na kolejne kroki jego funkcjonowania. Coraz częściej ludzie decydują się na pożyczki społecznościowe lub oferują potrzebę zrzutki od obcych osób. Jednak jest to ryzykowne, ponieważ trzeba przedstawić bardzo wartościowy pomysł na biznes, który będzie miał szanse na rynku.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *