Jak przygotować ciekawą prezentację multimedialną?

Jak przygotować ciekawą prezentację multimedialną?

Wystąpienie publiczne bez prezentacji multimedialnej? Takie rozwiązanie zdarza się coraz rzadziej. Mówcy częściej natomiast decydują się na połączenie wykładu z zaprezentowaniem uzupełniających go slajdów.

Im więcej narzędzi wykorzysta się podczas przygotowywania wystąpienia, tym większa szansa na zainteresowanie słuchaczy oraz realne wzbogacenie ich wiedzy. Zatem jak profesjonalnie przygotować ciekawą prezentację?

Wiedzieć, co chce się przekazać

Każdy wykład, tudzież prezentacja, powinien mieć tytuł. Ciekawe wystąpienia wyróżnia jednak także przemyślany plan. Korzystając z programu do tworzenia prezentacji multimedialnych Keynote marki Apple, warto wspomnieć jej założyciela, który podkreślał znaczenie wiedzy na temat tego, co chce się przekazać odbiorcom. Brzmi to z pozoru jako oczywistość, ale w praktyce wielu mówców ma z tym poważne problemy. W efekcie nadmiernie rozwlekają się nad jednymi zagadnieniami, pomijając inne, często znacznie ważniejsze. Prezentacje multimedialne pomagają uporządkować spis treści wykładu oraz zaplanować poszczególne jego części. Jednak już w trakcie wystąpienia trzeba się trzymać ustalonego porządku.

Kilkanaście uporządkowanych slajdów

Po pierwsza zbyt duża liczba slajdów bardziej przeszkadza niż pomaga. Warto wziąć to pod uwagę, otwierając komputer i program Apple. Keynote został tak skonstruowany, aby maksymalnie pomagać użytkownikom. Baza oferowanych przez niego szablonów, kolorów i czcionek jest bogata. Warto jednak w miarę możliwości ograniczyć wielobarwność i nadmiar form. Prostota pasuje do każdego wystąpienia, bez względu na poruszany temat. Tym bardziej, że nie odwraca uwagi od słów mówcy. One są z kolei najważniejsze, prezentacje multimedialne mają pozostać ich uzupełnieniem. Raczej odchodzi się od praktyki, polegającej na zapełnieniu slajdów długim tekstem, który następnie zostanie odczytany przez występującego. Już podczas zajęć na uczelni wykładowcy oczekują od swoich studentów czegoś więcej. Przygotowując kolejny referat, warto zatem wziąć pod uwagę, że czytanie treści slajdów w niczym nie różni się od monotonnego odczytywania z kartki. Nie tak prezentuje się ciekawe zagadnienie. Nie opłaca się też nadmiernie wydłużać swojej prezentacji, kilkanaście slajdów w zupełności wystarczy.

Zdjęcia, grafiki i interesujące szablony

Oto, co powinny zawierać prezentacje multimedialne, przygotowane na urządzeniach elektronicznych. Programiści marki Applena bieżąco udoskonalają rozwiązania dla swoich klientów. Ci ostatni otrzymują zatem coraz ciekawsze szablony. Aż kusi wypełnienie ich tekstem. Jednak znacznie ciekawsze z punktu widzenia słuchaczy będą grafiki i fotografie. Dzięki nim łatwiej zrozumieć i zapamiętać informacje prezentowane przez mówcę. Tekstu powinno być zatem niewiele, najlepiej ograniczyć go do najważniejszych wiadomości czy haseł kluczy. W ten sposób prezentacja się nie rozmyje, a kolejne slajdy nie znużą odbiorców. Zmieniające się obrazy pomogą natomiast utrzymać ich uwagę.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *