Jak wybrać dobrego księgowego?

Sporo osób zastanawia się nad tym tematem. Na pewno tej kwestii nie powinno się traktować po macoszemu. Jeśli nie znacie się na księgowości, to musicie wybrać fachowca, który pomoże Wam w tym temacie. W innym wypadku ewentualne kontrole – na przykład z Urzędu Skarbowego – mogą wykazać rozmaite nieprawidłowości. Ucierpi na tym nie tylko stan Waszego portfela, ale również wizerunek. Czym zatem kierować się wybierając specjalistów z tej branży?

Doświadczenie na rynku

Na pewno dobrze jest wybierać księgowych, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w branży. Oczywiście, nie jest powiedziane, że osoby młode będą niedokładnie wywiązywały się ze swojego zadania. Gdzie jak gdzie, ale w finansach doświadczenie bardzo się jednak przydaje. Trzeba również jednocześnie zwrócić uwagę na to czy takie osoby potrafią korzystać z nowoczesnych narzędzi. W końcu w dzisiejszych czasach księgowy nie wykonuje swoich zadań tylko przy pomocy długopisu czy kalkulatora itp. Często korzysta z pomocy programów, które sprawiają, że jego praca odbywa się zdecydowanie szybciej niż miało to miejsce jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Oferowane warunki finansowe

Obecnie nie brakuje osób, które oferują swoje usługi w tym temacie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko doświadczenie danej osoby itp. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić czy i z jakimi firmami wcześniej miała do czynienia konkretna osoba. Warto również uwzględnić jej warunki finansowe. Obecnie konkurencja jest naprawdę bardzo duża. To szansa, aby wybrać fachowego księgowego, który będzie znał się na swojej pracy jak mało kto. Równocześnie wcale jego usługi nie muszą być takie drogie, jak może wydawać się na samym początku.

Zakres usług

Co jeszcze istotne? Dobrze jest zweryfikować, jakie usługi wchodzą w skład konkretnej oferty finansowej. Interesuje Was tylko wyliczenie podatku czy sporządzenie rocznych deklaracji? A może chcecie, aby ta osoba zajmowała się wszystkimi fakturami, rozliczała dotacje itp.? Opcji jest naprawdę bardzo dużo. Księgowi potrafią wykonywać standardowe czynności, ale również bardziej zaawansowane związane z finansami. Trzeba również wziąć pod uwagę lokalizację działania konkretnej osoby czy biura rachunkowego. Oczywiście, w dzisiejszych czasach wiele spraw można załatwić na odległość. Czasami jednak konieczne jest spotkanie twarzą w twarz i przeanalizowanie dokumentów itp. W związku z tym dobrze jest wybierać takich fachowców, którzy wykonują swoje zajęcia stosunkowo niedaleko konkretnej firmy czy przedsiębiorstwa.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *