Jak zarządzać finansami w małej firmie?

Jak zarządzać finansami w małej firmie?

Prowadzenie własnej firmy wcale nie takie proste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Wielu osobom wydaje się, że swoje przedsiębiorstwo to najlepsza rzecz, jaka mogła im się kiedykolwiek przydarzyć. Szybko jednak okazuje się, że pracując na etacie miało się na głowie zdecydowanie mniej spraw niż ma to miejsce w tym momencie. Na pewno jedną z najważniejszych kwestii – na którą trzeba zwrócić uwagę – są finanse. Generowanie jak najwyższych dochodów to cel każdego przedsiębiorstwa. Jak odpowiednio zarządzać finansami? Co trzeba zrobić, aby płynność działania przedsiębiorstwa nigdy nie została zachwiana?

Dokumentowanie wszystkich wydatków i dochodów

Bardzo ważne jest to, aby dokumentować wszystkie swoje wydatki. Niektórzy niestety bagatelizują te najmniejsze zakupy. Pamiętajcie jednak, że takie wydatki – nawet skromne na pierwszy rzut oka – w dłuższej perspektywie robią sporą różnicę. Nie można zatem traktować po macoszemu zakupów, które wyniosły tylko kilka czy kilkanaście złotych itp. Tak samo jest z przychodami. Nawet najmniejsze zyski z tytułu prowadzonej działalności powinny być udokumentowane. Dzięki temu łatwiej będzie Wam potem przygotować profesjonalne zestawienie zysków i strat. Na tej podstawie będziecie mogli ocenić, jak kształtuje się kondycja finansowa konkretnego przedsiębiorstwa. Warto naprawdę skrupulatnie przyłożyć się do tego zadania. W niektórych firmach to zadanie na przykład jest powierzane księgowemu.

Jeśli zatem szefowie nie mają czasu i nie posiadają wiedzy, jak to zrobić szybko i sprawnie, to warto skorzystać z pomocy fachowców. Istotne jest również to, aby takie zestawienia były potem dokładnie archiwizowane oraz skatalogowane. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak przedstawiała się sytuacja firmy w poprzednich miesiącach czy latach itp. Pamiętajcie, że bezproblemowy dostęp do dokumentów powoduje, że szybko znajdziecie konkretne papiery na przykład w razie kontroli z Urzędu Skarbowego itp. Warto zatem wszystko notować i dodatkowo mieć porządek.

Analizowanie poprzednich miesięcy

Prowadząc przedsiębiorstwo nie można skupić się jedynie na podnoszeniu jakości sprzedawanych produktów czy oferowanych usług. Oczywiście, są to ważne aspekty. Trzeba jednak uwzględnić również inne czynniki. Na pewno ważna jest reklama, która pozwala docierać do nowych Klientów. Każdy szef powinien też regularnie analizować sytuację swojego przedsiębiorstwa. Pozwala to ocenić rentowność danej firmy czy konkretnych projektów. Widzicie, że sprzedaż danej rzeczy nie przynosi satysfakcjonujących zysków? Być może warto się z tego wycofać, aby zminimalizować straty.

Na podstawie analizy można zweryfikować, które działania przynoszą konkretne profity, a których należy w przyszłości unikać. Na tej podstawie można również ocenić czy w niedalekiej przyszłości jest możliwość zainwestowania pieniędzy w surowce czy maszyny. Można bowiem oszacować, kiedy taki zakup będzie możliwy – uwzględniając napływające raporty ze sprzedaży itd. Jeśli kondycja firmy nie jest zaś satysfakcjonująca, to trzeba zastanowić się, jakie kroki należy podjąć, aby ten aspekt poprawić (może będą konieczne inne działania marketingowe itp.). Warto być zatem na bieżąco z tego typu kwestiami.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *