Jakie ubrania zaliczają się do odzieży roboczej?

Jakie ubrania zaliczają się do odzieży roboczej?

Według obowiązującego Kodeksu Pracy za odzież roboczą uznajemy odzież zabezpieczająca lub zastępującą odzież własną pracownika. Należy jednak pamiętać również o tym, że to odzież stosowana w określonych warunkach sanitarnych czy technologicznych. Ważnym aspektem jest także fakt, że odzież robocza nie podlega żadnemu procesowi certyfikacji.

Nie zmienia to jednak faktu, że musi być ona wykonana zgodnie z obowiązującymi normami wynikającymi np. z typu wykonywanej pracy czy też miejsca jej użytkowania.

Obowiązujące przepisy Kodeksu Pracy narzucają na pracodawcę obowiązek darmowego zaopatrzenia pracownika w stosowną do pełnionych obowiązków odzież roboczą. Należy jednak pamiętać o tym, że wydana odzież jest własnością pracodawcy.

Odzież robocza jest jednym ze środków ochrony indywidualnej pracownika. Bardzo często odzież robocza jest mylona z odzieżą ochroną. W ujęciu prawnym i praktycznym są to jednak dwie odmienne kategorie odzieży.

Podstawową funkcją odzieży roboczej jest ochrona ciała pracownika przed różnego typu urazami, okaleczeniem, ubrudzeniem czy też patogenami. Najczęściej wyróżnia się odzież roboczą dla ogrodników, służb sanitarnych i lekarskich, branży gastronomicznej (np. kucharze) oraz szeroko rozumianej branży budowlanej.

Do odzieży roboczej zaliczamy następujące podkategorie:

  • kurtki i bluzy -zapewniające między innymi odpowiedni bilans cieplny zależny od wykonywanych czynności i panujących warunków atmosferycznych oraz chroniące przed zabrudzeniami lub urazami w postaci otarć;
  • spodnie – zabezpieczające przed urazami, otarciami lub okaleczeniami czy zabrudzeniem ciała pracownika;
  • koszule – zabezpieczające tułów np. przed ubrudzeniem, otarciami i gwarantujących komfort termiczny;
  • kombinezony – zabezpieczające przed działaniem substancji toksycznych czy też szkodliwych dla skóry pracownika, chroniącymi także np. przed urazami wynikającymi z wykonywania prac ogrodniczych;
  • bieliznę – zapewniającą komfort termiczny pracownikom pracującym np. w bardzo niskich temperaturach;
  • fartuchy – zabezpieczające tułów pracownika przed działaniem substancji szkodliwych czy też uszkodzenia ciała na skutek działania wszelkiego rodzaju opiłków lub ciał obcych;w przypadku służb sanitarnych i lekarzy chodzi również o zabezpieczenie przed działaniem patogenów
  • odzież ostrzegawczą – przeznaczona np. dla strażaków lub innych służ ratowniczych;
  • obuwie – wyposażone w odpowiednie zapiętki i noski chroniące stopę pracownika np. działaniem spadających przedmiotów, czy też wysoką temperaturą towarzysząca np. procesom spawania; obuwie robocze w zależności od swojego przeznaczenia powinno także posiadać odpowiednią cholewkę, która uchroni np. przed skręceniem stawu skokowego; na stanowiskach pracy gdzie pracownik ma styczność z chemikaliami lub patogenami obuwie powinno być wykonane ze specjalnych polimerów uniemożliwiających penetrację wspomnianym zagrożeniom.
  • akcesoria (okulary, kaski, rękawice) – okulary chroniące gałkę oczną np. przed promieniowaniem lub opiłkami; kaski i hełmy mające za zadanie ochronę głowy; rękawice chroniące przed szkodliwym wpływem np. warunków termicznych czy też substancji szkodliwych dla skóry pracownika.

Zachowanie bezpieczeństwa a co za tym idzie także komfortu na stanowisku pracy wymuszają na pracodawcy indywidualny dobór odzieży roboczej do każdego pracownika. Dzięki czemu precyzja wykonywanych czynności nie zostanie zachwiana. Niedopuszczalne jest bowiem wydawanie np. za dużych rękawic, obuwia w źle dobranym rozmiarze lub z odkształconymi noskami, dziurawych rękawic. Dbanie o powierzoną odzież roboczą spoczywa na pracowniku. Jednak wszelkie koszty wynikające z koniecznością jej serwisowania, naprawiania lub wymiany spoczywa na pracodawcy.

Należy także podkreślić fakt, że niedopuszczalne jest zabieranie odzieży roboczej lub innych środków ochrony indywidualnej przez pracownika do domu i np. pranie jej w domowych pralkach. Za pranie odzieży roboczej odpowiedzialny jest także pracodawca i powinien w tym celu zlecać jej odświeżanie do odpowiednich podmiotów specjalizujących się w tego typu działalności.

Więcej informacji

Jeżeli szukasz odzieży roboczej, znajdziesz ją w sklepie internetowym https://www.bhpnawigator.com.pl/ BHPNawigator – sprawdź!

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *