Montaż elektrycznego ogrzewania w łazience

Montaż elektrycznego ogrzewania w łazience

Przy modernizacji łazienki można zwiększyć jej użyteczność przez montaż ogrzewania podłogowego. W wielu przypadkach uwarunkowania konstrukcyjne nie pozwalają na bezpieczne wykonanie tradycyjnego ogrzewania, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda. Przeszkodą również dla klasycznych systemów jest możliwość przemarzania obiektu i możliwość zniszczenia rur. Nowoczesne elektryczne maty grzejne składają się z kabla ułożonego na siatce, co pozwala na szybki montaż w każdym miejscu.

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe

Przed wykonaniem prac montażowych należy przygotować podłoże, aby zaizolować termicznie posadzkę. Służą do tego płyty styropianowe pokryte folią aluminiową. W ten sposób całe promieniowanie cieplne jest kierowane do wnętrza łazienki bez strat przy jego wytwarzaniu. Jest to ważne w przypadku modernizacji już istniejącego obiektu, gdzie na zanany jest poziom zastosowanej wcześnie warstwy izolacyjnej.

Montaż podłogowego ogrzewania elektrycznego

Po wykonaniu izolacji można przystąpić do układania mat grzejnych. Dostarczone przez producenta zestawy mają określoną moc nominalną, co ułatwia ich dobór do powierzchni łazienki. Uwzględnić należy wyższe zapotrzebowanie na energię cieplną dla takich pomieszczeń. Minimalna moc, która musi przypadać na metr kwadratowy, powinna wynosić 150 Watów. Mata grzejna ma minimalną grubość, więc nie zmieni znacząco poziomu już istniejącej posadzki. Po rozwinięciu mat grzejnych na izolacji można wykonać modyfikacje systemu tak, aby same przewody grzejne były optymalnie rozmieszczone i nie przeszkadzały w późniejszych pracach wykończeniowych. Jednocześnie należy wykonać przyłącze elektryczne i puszkę przyłączeniową zabezpieczoną przed wilgocią. Tak wykonane prace zapewnią bezpieczeństwo i wysoką sprawność instalacji grzewczej.

Sterowanie działaniem kablami grzejnymi

Ogrzewaniem elektrycznym można sterować a przy rozbudowanych urządzeniach programować pracę w tygodniowym układzie czasu. Sterowniki mogą być umieszczane w pomieszczeniu, umożliwiając łatwe zmienianie temperatury przez użytkownika. Czujnik temperatury pozwala na szybkie reagowanie na zmianę parametrów ogrzewania. Dzięki takim udogodnieniom temperatura podgrzewanej podłogi jest stała i może być podnoszona w okresie, kiedy jest ona używana. Wpływa to na zmniejszenie zużycia energii, co przekłada się na koszty użytkowania takiego ogrzewania podłogowego.

Zalety mat grzejnych

Zastosowanie kabli grzejnych w ogrzewaniu podłogowym ułatwia aranżacje pomieszczeń wykonywanie prac montażowych w dowolnym miejscu. Niska wysokość gotowej posadzki ułatwia prace montażowe bez dużych różnic w poziomach pomiędzy pomieszczeniami. Dodatkowo pełna kontrola nad pracą takiej instalacji pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Jest to doskonała alternatywa dla innych systemów grzewczych, Takie rozwiązanie można stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie już istniejącego systemu ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Zaletą kabli grzejnych jest ich odporność na przemarzanie, więc mogą być używanie w obiektach sezonowych.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *