Najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu

Najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu

Obecny trend w ogrodnictwie to piękny, owocowy ogród, który nie wymaga dużych nakładów finansowych na pielęgnację i konserwację dekoracji. Priorytetem jest piękno i prostota drzew, praktyczne wykorzystanie wychodzi na dalszy plan. Wyjaśnia to popularność nowych form drzew owocowych i leśnych, reprezentowanych przez współczesny wybór:

  • Zwarte łodygi z kulistą koroną
  • Formy karłowate drzew owocowych i leśnych
  • Kolumnowe hybrydy zwykłych drzew.

Ciekawą nowością jest wykorzystanie drzew leśnych do dekoracji ogródka przy letnim domku. Na przykład sadzonki grabu doskonale nadają się do tworzenia żywopłotów, dekoracji i ścian.

Drzewa iglaste przewodzą w wielu ogrodach

Dojrzałe rośliny wymagają niewielkiej pielęgnacji. Drzewa iglaste są dekoracyjne przez cały rok, w tym w okresie zimowym. Wczesną wiosną wiele gatunków kwitnie jasnymi liliowymi kwiatami przypominającymi dekoracje świąteczne. Potem przychodzi czas aktywnego wzrostu, młode pędy są znacznie jaśniejsze niż ubiegłoroczne gałęzie. W tym okresie wszystkie drzewa iglaste wyglądają wyjątkowo elegancko.

Świerk dobrze rośnie na glebach podmokłych, sosna jest odporna na suszę, dobrze toleruje przycinanie, które pozwala zmieniać wysokość i dekoracyjny kształt. W przypadku niskich żywopłotów ściany można polecić cisowi, doskonale zachowują swój kształt, nie wymagają znacznego przycinania.

Popularna tuja

Zwyczajną tuję można bezpiecznie wybrać, jako główny element dekoracyjny ogrodu, który połączy zasadzenie jednego planu. Gatunki różnych odmian idealnie zmieszczą się w kompozycję z nisko rosnącymi krzewami, pstrokatymi i kwitnącymi drzewami. W szkółkach i sklepach ogrodniczych można kupić odmiany o kształcie piramidalnym, elipsoidalnym lub sferycznym. Ściana ogrodowa z tui posadzona gładką linią wygląda bardzo interesująco. Pozwala to na niezwykłe dekoracje nawet standardowego letniego domku. Dla środkowego zespołu zalecane są odmiany i hybrydy zachodniej tui.

Ozdobne klony

Najpopularniejsze są klony kanadyjskie, platanolistne i klony z liśćmi bordo. Doskonałe wygląda na otwartym trawniku, w kompozycji i na tle żywopłotów. Jak większość roślin o jaskrawo kolorowych liściach, dekoracyjne kolorowe klony preferują słoneczne miejsce. W cieniu naturalny kolor będzie wyblakły. Klon preferuje żyzną glebę o neutralnej kwasowości. Młode sadzonki powinny być osłonięte na zimę. Dorosła roślina o wyższej klasie mrozoodporności już jej nie wymaga.

Egzotyczne rośliny

  • Magnolia

Może być utworzona, jako krzew, ale może wyrosnąć, jako drzewo z malowniczą koroną. Kwitnąca magnolia to egzotyczny widok, większość odmian ma delikatny, waniliowo-cytrusowy zapach. Magnolia pokryta jest dużymi kwiatami, kolorystyka i kształt kwiatu w różnych odmianach magnolii jest bardzo różny. Kapryśność magnolii jest mocno przesadzona, dla udanej kultywacji wystarczy przestrzegać kilku zasad. Podczas sadzenia magnolii należy zwrócić szczególną uwagę na system korzeniowy i wybór miejsca sadzenia.

Konieczne jest kupienie magnolii z podstawową grudką w plastikowym pojemniku, najlepiej w centrum ogrodniczym. Podczas sadzenia starać się nie ranić korzeni sadzonki. Magnolia uwielbia jasne słońce, nie toleruje przeciągów i wiatrów.  Optymalne miejsce sadzenia znajduje się pod południową ścianą domu, przy każdym budynku mieszkalnym. Nie lubi wapiennych gleb, dlatego takie ziemie trzeba zakwaszać torfem. Pielęgnacja dorosłej rośliny nie jest potrzebna, tylko minimalne przycinanie.

  • Dekoracyjne kształty drzewa owocowego

Jabłoń ma wiele ozdobnych podgatunków, które kwitną obficiej niż proste jabłonie. Kwitnące szkarłatne kwiaty, np. rajska jabłoń Ola, jest po prostu zalewana kwiatami, więc nie widać żadnych gałęzi. Odmiany ozdobne są uprawiane w zwykłych technikach rolniczych. Owoce to małe jabłka do późnej jesieni ozdabiają ogród. Żółty, czerwony, fioletowy kolor świetnie wygląda na gałęziach. Przyciągają ptaki do ogrodu, jest to nowoczesna wersja naturalnego rozwiązania problemu szkodników. Z rajskich jabłek powstaje oryginalny dżem.

Krzewy ozdobne w projektowaniu krajobrazu

Krzewy w ogrodzie technicznie wykonują naturalną funkcję zarośli. Z estetycznego punktu widzenia krzewy harmonijnie uzupełniają drzewa w ogrodzie i rabaty kwiatowe. Jest to obszerna klasa różnorodnych roślin, koncentrująca się na szczególnie popularnych gatunkach.

  • Jałowce: rodzaj i różnorodność krzewów

Podkreślony efekt dekoracyjny, szeroki wachlarz form i odmian. Oddzielanie fitoncydów, jałowców zasadniczo oczyszcza powietrze. W słoneczną pogodę w pobliżu krzewu wzlatuje uzdrawiający zapach.

  • Variegata – krzewuszka cudowna

Uznane odmiany obejmują krzewuszkę Variegata. Płaskie, z łuszczącymi się lazurowymi igłami i kontrastowymi frędzlami na końcu. Odcień jest tolerancyjny, ale w słonecznym miejscu dekoracyjne pędzle będą jaśniejsze. Dorosła roślina na wystarczającej powierzchni będzie wyglądać jak bujny klomb kwiatowy.

  • Berberysy

Ciekawy kształt krzewu, delikatne gałęzie, jasne liście charakterystyczne dla różnych odmian, pozwala berberysowi wyróżniać się wśród kolorowych krzewów. Aktywnie kwitnie wiosną. Korona purpury, czerwieni, fioletu, jasnozielonego latem, niesamowicie zmieniona jesienią.To prawdziwy karnawał kolorów, od cytryny do liści w kolorze wina, szkarłatnych gron owoców. Berberys wygląda świetnie w pojedynczych i grupowych nasadzeniach. Berberys rośnie dobrze w otwartym, słonecznym miejscu, nie jest wybrednym odnośnie gleby. Nie toleruje zastoju wody gruntowej, podczas sadzenia berberys musi dostać wysokiej, jakości podkładkę drenażową.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *