O pożyczkach krótkoterminowych

O pożyczkach krótkoterminowych

Pożyczki krótkoterminowe są produktem, którego cechą charakterystyczną jest krótki okres do spłaty. Firmy, które oferują tego rodzaju produkty posługują się najczęściej okresem jej spłaty wyrażonym w dniach, na przykład 30 dni. Ponadto, oprócz krótkiego okresu spłaty, firmy oferują zazwyczaj niską kwotę pożyczki.

Często jest to kwota wynosząca do 3000 złotych. Powyższe jest związane krótkim czasem oczekiwania na podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki. Kwota przyznawana jest na podstawie tylko i wyłącznie dowodu osobistego. Nie potrzebujemy zatem zbyt wielu formalności, na przykład kompletowania dokumentów takich jak zaświadczenie o dochodach.

Opłaty związane z pożyczkami krótkoterminowymi

Oprócz kwoty stanowiącej kapitał, jaki jest udostępniany pożyczkobiorcy, doliczane są również koszty dodatkowe. Przede wszystkim doliczyć należy tzw. RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Opłata za udzielenie pożyczki nie jest stała, jej kwota jest różna w zależności od tego z jaką firmą pożyczkową zawieramy umowę o pożyczkę. Oczywiście, w przypadku zwłoki w płatności rat wymagalnych, pożyczkobiorca poniesie koszty odsetek za brak spłaty w wyznaczonym terminie. Ponadto, czasami należy doliczyć koszty ewentualnych monitów oraz realizacji procesu windykacyjnego.

Bezproblemowe pożyczki na raty?

Obecnie na rynku finansowym możemy zauważyć przede wszystkim taki trend, który polega na tym, że popyt na pożyczki krótkoterminowe jest coraz większy. W związku z tym, firm, które oferują tego rodzaju pożyczki również jest coraz więcej. Wobec tego, zanim podejmiemy decyzję o pożyczce krótkoterminowej, z pewnością warto wcześniej zapoznać się z ofertami kilku podobnych firm. Pomoże nam to bowiem zminimalizować koszty dodatkowe, które należy ponosić oprócz spłaty udostępnionego pożyczkobiorcy kapitału. Wartym podkreślenia jest to, że wybierając pożyczkę ratalną warto sprawdzić czy istnieje możliwość jej przedłużenia. Wydaje się być to ciekawą opcją, ponieważ zawsze można mieć do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami, kiedy dodatkowa gotówka może być potrzebna. Zapisy w umowie wówczas jedynie dopuszczają taką możliwość (fakultatywne), nie ma to przedłużenie charakteru obligatoryjnego.

Pożyczki krótkoterminowe dobrym rozwiązaniem?

Oczywiście, w tym miejscu można również powziąć wątpliwość, czy tego rodzaju pożyczki są dobrym rozwiązaniem. Przy takich rozwiązaniach należy rozważnie podejmować decyzję, aby nie pożyczyć zbyt dużo i mieć później problem ze spłatą. Przy nierozważnym planowaniu wydatków, spłata zobowiązania wynikającego z zawartej umowy o przyznanie pożyczki krótkoterminowej, może okazać się bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W związku z tym, dla osób potrzebującym dużego wsparcia finansowego, być może lepszą opcją byłoby zaciągnięcie zobowiązania o charakterze długoterminowym, czyli o większej liczbie rat do spłaty. Wówczas miesięczna kwota zobowiązania do spłaty jest niższa niż w przypadku pożyczek krótkoterminowych.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *