Samodzielny remont

Samodzielny remont

Remont domu czy mieszkania jest dużym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, kiedy tam mieszkamy i musimy znosić niedogodności, hałas i nieporządek. W dobie ogromnej dostępności poradników, instrukcji czy samouczków często decydujemy się samodzielnie prowadzić prace, bez angażowania specjalistycznych ekip. Czy to dobre rozwiązanie?

Wszystko zależy od naszych możliwości czasowych i umiejętności. Jeśli pozwolimy sobie na kilka dni urlopu i zaangażujemy się w pełni, jak najbardziej jest możliwe samodzielne zrobienie drobnych prac w domu. Wówczas nie ma kłopotu z nierzetelną firmą czy też opóźnieniami nie z naszej winy. Jest to także rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

Krok po kroku

Samodzielne prowadzenie remontu wymaga od nas bardzo dokładnego zaplanowania poszczególnych etapów. Najpierw musimy stworzyć koncepcję pomieszczenia, które chcemy odnowić. Jeśli mamy jedynie pomalować ściany i przestawić meble, sprawa jest prosta. Gorzej, jeśli zmieniamy przeznaczenie pomieszczenia i np. z sypialni robimy gabinet. Wówczas dokładne rozplanowanie choćby gniazdek elektrycznych czy lamp będzie kluczowe. Zróbmy to na samym początku, aby nie okazało się w trakcie, że musimy niszczyć dopiero pomalowane ściany, ponieważ zapomnieliśmy o jednym gniazdku elektrycznym czy wypuszczeniu przewodów w odpowiednim miejscu. Po dokładnym przeanalizowaniu, co jest do wykonania, zróbmy listę zakupów. W sklepach bardzo często można spotkać osoby prowadzące remont, przyjeżdżające po jedną rzecz, której akurat brakło. To strata czasu. Odpowiednia ilość pędzli, farby czy gipsu to podstawa. Lepiej kupić więcej niż mniej. Sklepy budowlane często zgadzają się na zwrot towaru, który nie jest otwarty. Można pójść tą drogą. Kolejny etap to odpowiednie zabezpieczenie podłóg, okien przed ich zabrudzeniem, co pozwoli na oszczędność czasu przy sprzątaniu. I przyszła pora na ostatni etap, czyli rozpoczęcie prac.

Niespodzianki

Remont, szczególnie wiekowych pomieszczeń, to niespodzianki odkrywane praktycznie na każdym kroku. Zapewne nie jeden raz, malując pomieszczenie, okazało się że na ścianach pozostają plamy lub przebija poprzednia farba. To jedne z najczęstszych kłopotów. Gorzej, jeśli ściana się łuszczy lub konieczne są większe poprawki tynku. Nie rezygnujmy w takiej sytuacji, tylko pytajmy o radę fachowców. Wspomniane na wstępie poradniki w Internecie na pewno pomogą nam rozwiązać problem, który napotkaliśmy. Najważniejszą zasadą jest naprawiać od razu to, co zauważyliśmy. Zamaskowanie plamy na ścianie kolejnymi warstwami farby może skutkować jej łuszczeniem się i odpadaniem w przyszłości. Warto więc zdrapać porządnie poprzednią powłokę i dopiero nałożyć nową. Fachowcy radzą sobie z takimi niespodziankami szybko, nam z pewnością przedłuży to czas remontu.

Pomoc

Czasami będziemy potrzebować pomocy. Nie wszystkie rzeczy do zrobienia będą na tyle oczywiste, że damy sobie z nimi radę bez wsparcia. Nie angażując profesjonalistów, z problemem pozostajemy sami. Warto skorzystać z Internetu, szukać odpowiedzi na forach. Innym rozwiązaniem, które można polecić, jest prośba o poradę specjalisty w sklepie budowlanym. Dokładne opisanie zagadnienia, pokazanie zdjęć może ułatwić sprawę i uzyskamy fachową poradę, czym i jak rozwiązać nurtujący nas kłopot.

Prowadzenie prac remontowych samodzielnie jest bardzo dużym wyzwaniem, które wymaga zaangażowania, czasu i wiedzy. Warto podjąć się tego zadania, ponieważ zrobimy wszystko tak, jak chcemy oraz zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Satysfakcja z wejścia do pomieszczenia odnowionego bez pomocy będzie również większa.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *