Zawód doradcy finansowego

Zawód doradcy finansowego
Jeżeli szukasz pośrednika, który pomoże Ci się porozumieć z bankiem, bądź inną instytucją finansową, to właśnie nim jest doradca finansowy. Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, jeżeli chodzi o rynek polski. Aczkolwiek wraz ze wzrostem rozwoju rynku finansowego, jak również pożyczkowego, w ostatnich latach liczba osób specjalizujących się w tym sektorze bardzo szybko rośnie.

Zawód doradcy finansowego w teorii i praktyce jest bardzo pożyteczny. Osoby świadczące ten zawód służą pomocą osobom szczególnie takim, które nie mają czasu na zagłębianie się w przedstawione oferty instytucji finansowych. Celem doradcy finansowego ma być przede wszystkim podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony majątku danego klienta i dobór produktów finansowych do indywidualnych jego potrzeb.

Czy się zajmuje doradca finansowy?

Doradca finansowy oprócz porównywania ofert produktów różnych instytucji finansowych, zajmuje się także szeregiem innych spraw, do których należy zaliczyć między innymi kompletowanie dokumentacji. Rolą doradcy jest pomoc w uzyskaniu produktów dostępnych w bankach. Zazwyczaj klienci przychodzą do niego najczęściej w dwóch celach – kredyt hipoteczny, bądź lokowanie oszczędności. Powinien więc on dysponować wiedzą na temat wielu ofert, różnych banków, aby zaproponować klientowi odpowiedni wariant. Bowiem przeprowadza on klienta „za rękę” przez cały proces kredytowy.

Na czym zarabiają doradcy finansowi?

Są różne modele pobierania opłat przez doradców finansowych. Najczęstszym wynagrodzeniem są prowizje pobierane przez banki. Aczkolwiek zdarza się, że niektórzy doradcy finansowi oprócz prowizji z banku pobierają również opłatę od klientów. Średnia wysokość zarobków na tym stanowisku wynosi 4 300 zł brutto, natomiast należy zaznaczyć, iż około 25 procent osób pracujących w tym zawodzie zarabia poniżej 3 500 zł brutto.

Jak wygląda codzienna praca, jako doradca finansowy?

Pracując w tym zawodzie można z pewnością liczyć na sporą dawkę niezależności, jak również dowolności w działaniu. Każdego dnia doradca kontaktuje się ze swoimi klientami, zarówno telefonicznie, jak i „twarzą w twarz”. Jeżeli chodzi o spotkania to dochodzi do nich zarówno w siedzibie, jak również w miejscu wyznaczonym przez klienta. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby doradca finansowy był w jak największym stopniu elastyczny i mobilny w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. W czasie, w którym nie są prowadzone spotkania, doradca finansowy może zająć się analizą finansową konkretnych osób, przygotowaniem wyliczeń, projektów, jak również konspektów, które przekonają klienta, iż powierzyli swoje sprawy w ręce odpowiedniego specjalisty. Innymi czynnościami, jakimi doradca finansowy musi się zająć jest przedłożenie klientowi dokumentów.

Na ich podstawie bank, w jakim klient chce zaciągnąć kredyt, oceni jego zdolność kredytową. Istotne są tutaj następujące dokumenty: zaświadczenie z ZUS o odprowadzaniu składek emerytalnych, zaświadczenie o rodzaju i wysokości comiesięcznych dochodów, dokumenty z sądu, jak również wypełnione formularze, jakie wymagane są przez określony bank. Doradcy finansowi pomagają klientowi także w kwestii historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Polega to zazwyczaj na doradzaniu. Należy zaznaczyć, iż doradca finansowy większość swojego czasu pracy spędza w biurze. Jego naturalnym środowiskiem jest komputer, telefon oraz kalendarz. Osoba wykonująca ten zawód powinna systematycznie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, po przez odbywanie szkoleń, a także udział w konferencjach.

Więcej informacji

Sprawdź więcej informacji – Biuro Ekspertów Kredytowych Optymalny Kredyt pomoże Ci w wyborze najbardziej optymalnego kredytu dla Ciebie.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *